Linux Tabanlı Bütünleşik ÇözümlerTurcom Ürünler - TRCROOT


TRCroot Nedir?

Kurumların ihtiyaçlarını karşılayan, bununla birlikte maliyet avantajı sağlayan açık kaynak kodlu çözümlerdir. TRCroot; kurumsal ağ, iletişim ve güvenlik sistemlerini Linux'ın özgür uygulama platformu üzerinde oluşturmak isteyen firmalar için hazırlanmış, kurulum ve satış sonrası desteği olan paket halindeki çözümlerden oluşmaktadır.

TRCroot Neden Konumlandırılmalı?

Maliyet Avantajı
Kurumlar, kullanılan yazılımlar için ilk kullanım veya ikinci yıl yenileme lisans bedeli ödemezler. Burada söz konusu olacak ücretler TURCom'un oluşturduğu bu çözüm paketlerinin kurulumu ve arzu edilirse desteği için alınacak hizmet bedelidir.
Sürekli Gelişim ve Hızlı Destek
Linux üzerinde yükselen uygulamalar tüm dünya üzerinde kolektif bir anlayışla geliştirilmektedir. Bu nedenle kartopu gibi sürekli gelişen bir yapıya sahiptir. Bu durumun en önemli faydası; olası eksikliklerin, kullanıcıların talepleri ve çabaları sonucunda hızla giderilmesidir. Diğer tüm işletim sistemlerine oranla belirli bir donanım için Linux tabanlı işletim sistemlerine çok daha hızlı destek verilmektedir.
Bir Çok Ağ ve Sunucu Aracına Sahip Olmak
İş ağı veya sunucu sistemlerini sağlıklı işletmek üzere Linux üzerinde pek çok alternatif uygulama mevcuttur. Bu şekilde firmalar önemli bir hareket alanı ve özgürlük elde ederler.
Perfomans Artışı
Linux'un profesyonel "Kernel" yapısı sistemlerde kararlılık ve hız sağlar
Kurumsal İhtiyaçları Reel Anlamda Karşılar
Linux çözümleri ile kurumlar reel olarak ihtiyaç duydukları çözümleri alırlar. Reel çözümlere kavuşmak için onun yanında gelen ve firmanın aslında ihtiyacın olmayan ekstra çözümler alınmak durumunda kalınmaz.
Bilişim Sektöründe Önemli Üreticilerin Desteği
IBM, SUN, HP; Intel, AMD gibi dünya çapındaki üreticiler Linux'a tam destek vermektedirler
Profesyonel TURCom Desteği

TRCroot'u kimler kullanabilir?

KOBİ'lerden, uluslararası firmalara kadar pek çok kurum TRCroot çözümlerinden faydalanabilir. TRCroot'un içindeki çözüm paketleri; bilişim dünyası tarafından da desteklenen Linux'u temelinde yükselir. Bu şekilde güvenli, performanslı ve çok daha az maliyet ile bilişim sistemlerini oluşturmak isteyen kurumlar TRCroot'un çözüm paketlerini tercih etmektedir.

- Her sektöre hitap eder.
- Birkaç kişilik firmadan, binlerce kullanıcılı networke uygulanabilir.
- Özellikle güvenliğe önem verenler ve kaynak kodlarını görmesi gereken yerler ... (Askeriye, MIT, Üniversiteler...)

TRCroot'un Modülleri Nelerdir?

- Web Filter; TRCroot - web filter

TRCroot "web filter"; kullanıcıların web erişimlerini denetleyerek web içerik filtresi olarak görev yapar. Böylece kullanıcıların hangi web sitelerine ulaştığı kontrol edilebilir. Yine kurumsal web trafiği bu filtre sistemi sayesinde anti-virüs taramasından geçmektedir.

- Anti-virüs/Anti-spam Gateway; TRCroot-asg

TRCroot çözümleri arasında "Anti-Virus Anti-Spam Gateway" sistemi olarak görev yapan TRCroot "asg" ; kurumların mevcut mail sunucularının önüne konumlandırılarak internetten gelen her türlü virüs, spam ve saldırılara karşı mail güvenliğini sağlar. Kurumsal mail sunucuların devre dışı kalması durumunda dahi sistem dışarıdan gelen mailleri almaya devam eder ve mail sunucusu "up" olduğu anda kendisinde birikmiş olan mailleri tarayarak asıl mail sunucusuna dağıtmak üzere iletir. Sistem üzerindeki Anti-Virüs ve Anti-Spam koruma mekanizmaları hiç bir müdahale gerektirmeksizin kendisini otomatik olarak günceller.

- Firewall; TRCroot-wall

TRCroot "wall"; tek bir bilgisayarı veya yerel ağı koruyan Linux tabanlı bir firewall sistemidir. İnternetten ya da diğer ağlardan sisteme yapılan erişimi kontrol altına alarak görevini yerine getirir. Bu sistem paket filtreleme yöntemi ile kurumsal güvelik tanımlarına uygun olarak istenilen pakete izin verir ve istenilmeyen paketleri engeller.

- TRCroot Mail Sunucuları; mailQ ve mail archieve

TRCroot'un mail sunucu sistemi mailQ ve mail archieve isimleri altında 2 seçenekli olarak kurumlara sunulmaktadır.

- TRCroot-mailQ

Qmail, MTA temel alınarak hazırlanan bir mail sunucu uygulamasıdır. "smtp, smtps, pop3, pop3s, imap, imaps, webmail, ldap" ve "local Messenger" özelliği olan bu sunucu ile bir kurumun ihtiyaç duyacağı tüm kurumsal haberleşme ihtiyaçları tek bir platform üzerinden sağlanmaktadır. Sınırsız sayıda "domain" ve kullanıcı desteği olan TRCroot "mailQ" e-posta sunucusunun en önemli avantajı; bu güne kadar üzerinde bir tek güvenlik açığı dahi bulunmamış "qmail" sistemi üzerine inşa edilmiş olmasıdır.

- TRCroot-mail archieve

Postfix MTA temel alınarak hazırlanan bu mail sunucusu da "mailQ" gibi kurumsal haberleşme ihtiyaçlarını tek platform üzerinden sağlar. Genel olarak yapısal-yönetimsel, domain ve kullanıcı destek özellikleri açısından "mailP"de "mailQ" ya benzemekle beraber bu mail sunucu sisteminin "mailQ" ya göre bazı farklılıkları bulunmaktadır. Bu mail sunucu sisteminin kullandığı veri tabanı (LDAP), mail arşivleme yetenekleri ve tüm arayüzler açısından "mailQ" ya göre farklıdır. mailP; gelişmiş bir mail arşivleme özelliğine sahiptir. Böylece her kullanıcının hem gelen hem de giden postalarının bir kopyası kullanıcı tabanlı olarak sistemde arşivlenebilir.

- Network İzleme; TRCroot-monitor

İş ağı yapılarını yönetmek ve izlemek isteyen kurumların ihtiyacı TRCroot "monitor" ile network içinde yer alan sunucuların ve hatların durumunu izlemek mümkün olur.

- Network Güvenlik Tarayıcısı; TRCroot-nss

Kurumsal yapılarda birçok kişisel bilgisayar ve kurumsal sunucu bulunmaktadır. TRC "nss" yani "network security scanner" çözümü ile işletmelerdeki tüm cihazların, işletim sistemlerinden bağımsız olarak, güvenlik açıklarını taramak mümkündür. Böylece tüm sistem ve kullanıcı cihazlarının ne düzeyde güvenlik açığına sahip olduğunu gözlenebilmektedir.

- Web Sunucusu; TRCroot- webache

Linux'ın özgür platformu üzerinde geliştirilen TRCroot "webache" web sunucusu olarak görev yapan bir sistem elemanıdır. Web sitesini bünyesinde, kendisine ait bir donanım üzerinde "host" etmek isteyen kurumlara uygun bir çözüm olan TRCroot "webache"; alanında Dünya lideri "Apache" web sunucusunun destek verdiği tüm profesyonel özelliklere ve modüler yapıya sahiptir.

- Dosya Sunucusu; TRCroot-file server

TRCroot "file server"; kurumsal sistemlerde her türlü veri için dosya sunucusu olarak görev yapar. Linux tabanlı bu dosya sunucusu "iscsi" dâhil dünyada bilinen her türlü dosya paylaşım ve erişim protokollerini desteklemektedir.

- Webguardian - TRCroot-web guardian

Web uygulamalarına özel tasarlanmış olan web firewall özelliği bulunmaktadır. Reverse Proxy ve SSL sonlandırma özelliği olan TRCweb guardian, özellikle IIS tabanlı web uygulamalrın çalıştığı yapıların önüne konması önerilir. Web server'lere yönelik ataklara karşı koruma sağlar.

- Load Balancer TRCroot-load balancer

TCP tabanlı yük dengeleme işlemi yapar. Aynı görevi gören birden fazla sunucunun barındığı ortamlarda, gelen connection'ların eşit bir şekilde sunuculara dağıtılmasını sağlar. Down olmuş servis yada suncuya istek gitmesini engeler, dolayısıyla kullanıcya hata mesajı gitmesine engeller.
Down olmuş servis yada sunucu yeniden up olunca bunu otomatik algılar ve yeni istekleride de yönlendirmeye başlar. Terminal server yada Web server önüne konabilir.

- Faks Sunucusu; TRCroot - fax server

TRCroot "fax server"; bir faks sunucu olarak kendisi ile bağlantılı modem ve modeme bağlı telefon hattı vasıtasıyla kurumsal faks trafiğini yönetir. Gelen fakslar otomatik olarak "pdf" formatına dönüştürülerek, mail yoluyla ilgili kişiye iletilir. Gelen ve giden tüm fakslar elektronik ortamda arşivlenmektedir.