Sosyal Sorumluluk Projeleri

BİR DİLEK TUT TÜRKİYE


BİR DİLEK TUT TÜRKİYE
Sosyal Sorumluluk - Kurumsal - Turcom

"Bir Dilek Tut Derneği"nin Sihirli Değneği Hasta Çocukların Hizmetinde

47 ülkede faaliyet gösteren ve ülkemizde hayati tehlike taşıyan birçok çocuğun dileğini gerçekleştiren "Bir Dilek Tut Derneği, Make-A-Wish® Türkiye" bu sayımızın konuğu oldu. "Bir Dilek Tut Derneği" Genel Müdürü Nihan ÖZHÜSREV ile dernek ve amacı hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

"Bir Dilek Tut Derneği" neler yapıyor ve neleri hedefliyor?

Nihan ÖZHÜSREV: Ülkemizin dört bir yanında yaşayan ve hayati tehlike taşıyan hastalıklarla mücadele eden 3 ile 18 yaş arası çocukların kalplerinde yaşattıkları dileklerini gerçekleştirmek, çocuklara ve ailelerine unutamayacakları sihirli ve mutlu anlar yaşatmak için gönüllü ordumuzla canla başla çalışıyoruz.

Psikolojik desteğin de iyileşmek için büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Amacımız; zorlu hastalıklarla savaşan çocuklar için farklı, pozitif ve sihirli bir anı yaratmak. Bu yolla, çocukların hayatta hiçbir şeyin imkânsız olmadığını görmelerine, inanmalarına, hayata daha sıkı bağlanabilmelerine yardımcı olmak, ailelerine moral aşılamak.

Bir dilek, doktorlar, hastaneler ve tedaviler arası koşuşturma içinde, onlara bir mola sağlar. İşte biz bu noktada, sürekli hastalıkla ilgili uğraşlardan bunalan ailelerin rahat bir nefes almasınına imkan veriyoruz.

Gönüllü ordusu derken kaç kişiden bahsediyoruz ve nasıl gönüllü olunuyor?

Nihan ÖZHÜSREV: Türkiye genelinde 6 bin gönüllü ordusu var. Gönüllü olmak için öncelikle www.birdilektut.org adresindeki formun doldurulması gerekiyor. Her gönüllü bir akit imzalıyor ve 2 saat süren bir dilek nasıl alınır, sihirli bir an nasıl gerçekleştirilir gibi konuları kapsayan bir eğitim alıyor. Gönüllü olmak için, bir dileği gerçekleştirmeyi gerçekten istemek ve vakit olmasa bile vakit yaratmak gerekiyor.

Gelirinizi nasıl elde ediyorsunuz?

Nihan ÖZHÜSREV: Gelirlerimizi 3 şekilde elde ediyoruz. Kişisel, kurumsal ve etkinlikler aracılığıyla gelirlerimizi sağlıyoruz. Kişisel olarak bağış yapmak isteyenler DİLEK yazıp 5282'ye bir mesaj atabilirler. Bu şekilde 5 TRL'lik bile olsa bir yardımda bulunulabilinir. Ama asıl önem verdiğimiz kurumsal sosyal sorumluluk... Bu konuda misyonumuza önem veren her şirketi kendileri için bir IK faaliyeti olabilecek dilek gerçekleştirmelerimize davet ediyorum. Zira ekibimiz kendi çalışanlarını gönüllü olarak eğittikten sonra Derneğimiz, çocuklarımızın dileklerini şirketler ile beraber planlayıp, gerçekleştiriyorlar.

Bir dileği gerçekleştirmek için ne gibi koşullar gerekiyor?

Nihan ÖZHÜSREV: 3 ile 18 yaş arasında olan ve hayati tehlike taşıyan bir hastalığı olan çocukların dileklerini gerçekleştiriyoruz. Böyle bir talepte bulunan anne ve babalar, öncelikle bir form dolduruyorlar. Bu formda çocuğun hastalığı ve tahmini yaşam süresi de yer alıyor. Eğer 1 hafta ya da daha az şeklinde olan şık işaretlenmişse, çalışmalarımızı daha da hızlandırıyoruz. Gönüllüler çocuklar ile 4-5 saat süren ön görüşmeler yaparak dileklerinin ne olduğunu saptamaya çalışıyorlar.

Dileğini gerçekleştirip, iyileşen çocuklar oldu mu?

Nihan ÖZHÜSREV: Tabii ki oldu. Gerçekleşen dilekle birlikte ilaçlarını almayan çocuklar ilaçlarını kullanmaya başladılar. Yapılan dileklerin çocuklar üzerinde çok önemli sosyal ve psikolojik etkileri oluyor. Mesela dileği gerçekleşen çoğu çocuk, o inanılmaz heyecan ve mutluluğun getirdiği efor ile daha hareketli, daha enerjik oluyor. Mutluluk hormonlarının etkisi hemen kendini gösteriyor. Tedavilerine daha iyi yanıtlar veriyorlar. İmkansız gördüğü bir dileğin gerçekleşmesi, çocukta hastalığı yenmenin de imkansız olmadığıinancını doğuruyor, geleceklerine dair istek ve ümit yaratıyor. Çocuklarının mutluluğunu gören ebeveynler için ise aylarca, yıllarca üstlerinde gezinen karabulut bir nebze de olsa dağılıyor,onlara bir mola sağlıyor.

Şimdiye kadar gerçekleşen dileklerden örnek verebilir misiniz?

Nihan ÖZHÜSREV: : 2 bini aşkın çocuğun dileğini gerçekleştirdik. Bağışçılarımız ve de gün geçtikçe artan kurumlar sayesinde bu rakam daha da büyüyor.

Dileğini gerçekleştirip, iyileşen çocuklar oldu mu?

Nihan ÖZHÜSREV: : Tabii ki oldu. Gerçekleşen dilekle birlikte ilaçlarını almayan çocuklar ilaçlarını kullanmaya başladılar. Yapılan dileklerin çocuklar üzerinde çok önemli sosyal ve psikolojik etkileri oluyor. Mesela dileği gerçekleşen çoğu çocuk, o inanılmaz heyecan ve mutluluğun getirdiği efor ile daha hareketli, daha enerjik oluyor. Mutluluk hormonlarının etkisi hemen kendini gösteriyor. Tedavilerine daha iyi yanıtlar veriyorlar. İmkansız gördüğü bir dileğin gerçekleşmesi, çocukta hastalığı yenmenin de imkansız olmadığıinancını doğuruyor, geleceklerine dair istek ve ümit yaratıyor. Çocuklarının mutluluğunu gören ebeveynler için ise aylarca, yıllarca üstlerinde gezinen karabulut bir nebze de olsa dağılıyor,onlara bir mola sağlıyor.

Şimdiye kadar gerçekleşen dileklerden örnek verebilir misiniz?

Nihan ÖZHÜSREV: : Örneğin ilk aklıma gelen Sahil Güvenlik Kaptanı olmak isteyen Gökhan'ımız, polis olmak isteyen Talha'mız, laptop sahibi olmak isteyen Umut, balonla gezmek isteyen Yaşar ve ünlü bir TV artisti ile tanışmak isteyen çocuklarımız...

 

TURCommunique'e vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Çok keyifli bir sohbet oldu.